Peştera Hang Son Doong din Vietnam, cea mai mare din lume

Cea mai mare peşteră din lume face parte dintr-o reţea de 150 de peşteri, iar speologii încă încearcă să îi găsească capătul.

Peştera Hang Son Doong, descoperită în 2009, se află în jungla din Vietnam şi iniţial s-a crezut că are 150 de metri lungime şi 60 de metri înălţime, scrie dailymail.co.uk.

Însă două expediţii ulterioare în peşteră au demonstrat că aceasta este cea mai mare din lume. Peştera are o lungime de peste 4 kilometri, 100 de metri lăţime şi 243 de metri înălţime.

Imaginile surprinse de fotograful Carsten Peter arată că în interiorul peşterii se află chiar o junglă. Carsten a făcut fotografiile în 2010, în timpul unei expediţii al cărei scop era o explorare completă a peşterii şi o înregistrare fotografică a acesteia.

Fotograful a declarat că a petrecut câte două săptămâni în interiorul peşterii, explorând şi imortalizând lumea subterană.

“Am descoperit noi părţi ale peşterii. Este o zonă uriaşă, aşa că să o descoperi şi să o explorezi este foarte dificil. Aceasta este una dintre cele mai neobişnuite şi uimitoare peşteri pe care le-am vizitat în 35 de ani de carieră”, a declarat Carsten Peter.

mediafax.ro

This slideshow requires JavaScript.

Mai multe poze pe ngm.nationalgeographic.com

Din blogosfera.

Ioan Usca.Alianţe 

lunapatrata.Pe ape…intr-o barca de hartie (3)

Rokssana.Recunoaşte-ţi Spiritul

freestyler.balcicul reginei maria

CELLA.podul cu POEŢI s-a dărîmat la mine-n pridVOR, daţi cărămizile din mînă-n mînă- sufletele, nu

Ţara vorbelor în vânt.eu zic că poate pica bine…

5 Responses to Peştera Hang Son Doong din Vietnam, cea mai mare din lume

  1. Pingback: 60.000 de israelieni au protestat în strada fata de politicile economice ale guvernului israelian – In Romania 65.000 de tineri s-au distrat la Liberty Parade « Hai ca se poate!

  2. Pingback: Il rog pe Cristian Preda sa nu mai mimeze dizidenta « Dum spiro, spero

  3. Pingback: Egloga destinului tragic « Rokssana's Blog

  4. Pingback: Magie într-un pahar cu apă « Ioan Usca

  5. Pingback: Astazi dansam Samba… « lunapatrata

Lasă un răspuns

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Schimbă )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Schimbă )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Schimbă )

Connecting to %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.